21.04.2009
Членовете на журито на филмовия фестивал „На Източния бряг на Европа” с председател Пламен Масларов - директор на Българската национална филмотека, оцениха 43 продукции в петото издание на фестивала
Над 12 изложби и над 40 продукции участваха тази година в Международното изложение „Културен туризъм 2009” във Велико Търново. Участниците, гостите и жителите на града ден след ден обикаляха пъстрите изложби на борсата и наблюдаваха на живо възстановки на обичаи и занаяти. Своят талант на борсата показаха занаятчии, художници, иконописци, певци и др.
Изложбата на Ареалния етнографски комплекс „Златоград”, която инж. Александър Митушев, член на БХРА осигури за борсата, демонстрира работата на майсторите от комплекса и специфичните за региона занаяти и сувенири. Наградената за атрактивна експозиция на изложението изложба на Исторически музей Велинград събираше всеки ден много посетители – деца и възрастни, които сами изписваха своето великденско яйце. Музеят във Велинград е известен и с това, че в него се съхранява най-голямата колекция на писани яйца в България.
Изложбата от фондовете на Регионалния исторически музей Шумен „Шареният свят на киното” също беше отличена за атрактивна промоция на музейна експозиция. Тя привлече вниманието с уникални филмови плакати - основната част от колекцията са 2 200 съхранени филмови плаката от първата половина на ХХ век, сред тях бяха и постерът на лентата „Крачун и Малчо” и първият български игрален филм „Калин - орелът”.
В изложбените зали „Рафаел Михайлов” беше показана експозицията „Съкровищата на тракийския династ”, а изложбата „Оръжието през вековете” - в Археологическия музей на града. Промоции на две великолепни книги - „Откритията на българския Индиана Джоунс” на проф. Николай Овчаров и „Траките край Артюс” на Иван Църов бяха част от интересната съпътстваща програма на изложението тази година.
Уникални златотъкани епископски одежди от XII век бяха показани за първи път в специална експозиция по време на Международното изложение „Културен туризъм” във Велико Търново. Те са открити от археолога проф. Николай Овчаров – почетен председател на борсата, при разкопки в църквата „Св.Йоан Предтеча” в Кърджали, където е имало епископски погребения. В един от гробовете, където е погребан епископ, облечен в пълно литургично облекло, е намерена ценната реликва. След повече от четиригодишни усилия одеждите са реставрирани в лабораторията на РИМ - Велико Търново и показани пред обществеността в рамките на изложението. Експонирани са част от епитрахила на висшия духовник, по който със злато са извезани геометрични и растителни орнаменти. Другата реставрирана част е от наръкавник, върху която се вижда изображение на Богородица. Пред медиите проф. Николай Овчаров подчерта, че това е най-ранно открития текстил по нашите земи, до днес са известни само находки от XIV век.
Най-оживено на входа на изложението беше около талантливите троянки - Борислава Кацарова (иконопис), Ралица Йовкова (керамик) и Росица Пенчева (художник на маслени платна). Първите две – Борислава и Ралица участват за втори път на борсата и се радват вече на много голям интерес сред участниците и посетителите. Желанието им не само да покажат, но и да разкажат за изкуството, което свързва живота им с иконописта и керамиката, привличаше около тях нови колеги и приятели.
АЕК „Етъра”, член на БХРА, представи в текст и снимки най-известните български народни обичаи и възстановката им в уникалния музей край Габрово. Майсторът-грънчар демонстрираше древния занаят пред посетителите и учеше желаещите да направят своя първи глинен съд...На особен интерес се радваше уникалната изложба ”Носталгия по стария град” на община Несебър, която в десетки фотоси показваше историята на града и живота на неговите жители от старите снимки. Със своите изложби общините и музеите от Златоград, „Етъра”, Шумен, Велинград, Несебър, Велико Търново, Троян, Поморие и др. допълниха по естествен начин съпътстващата програма на изложението и доказаха необходимостта от нов поглед към музейното богатство на България и включването му в развитието на културния туризъм.
Другата изненада във Велико Търново беше рекордния брой филмови продукции за петото издание на фестивала. Сред „невидимата”, но най-натоварена работа на изложението е тази на журито на филмовия фестивал „На Източния бряг на Европа”. Тази година негов председател беше Пламен Масларов, директор на Българската национална филмотека, а членове: Стела Балтова – заместник-председател на ДАТ, доц. д-р Соня Алексиева – член на УС и РR на БХРА, преподавател н НБУ, доц. д-р Емилия Стоева – преподавател по операторско майсторство – НАТФИЗ, доц. д-р Лина Анастасова – преподавател по маркетинг в туризма на Бургаския свободен университет, Николай Вълчинов – сценарист и режисьор, Симеон Идакиев – телевизионен водещ и сценарист, Цанко Василев - продуцент и режисьор и Антони Цонев - режисьор, организационен секретар на фестивала.
Специално за сайта на БХРА – www.bhra-bg.org, директорът на филмовия фестивал Мария Карагьозова сподели, че единодушното мнение на журито е, че „тази година не се е явила продукция, която може да бъде определена като рекламен филм по посочените критерии. и не присъжда почетното звание „Най-добра рекламна туристическа продукция на фестивала” и статуетката на фестивала. В тази категория се връчва само поощрителна награда на "Магията на скалите - Белоградчик" с продуцент продуцентска къща "Едита груп" за кинематографично отбелязване на уникален за света природен феномен.”
Тази година номинираните продукции в категория телевизионно предаване бяха:
1. "НИКОПОЛИС АД ИСТРУМ" С ПРОДУЦЕНТ ПРОДУЦЕНТСКА КЪЩА "ФУТУРА ВИЖЪН" ЕООД - С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 23 МИНУТИ.
2. " РАЗЛОГ - ЛИЦЕТО НА ТРАДИЦИЯТА" С ПРОДУЦЕНТ ОБЩИНА РАЗЛОГ И С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 25 МИНУТИ.
3. "ПО СЛЕДИТЕ НА ТРАКИТЕ" С ПРОДУЦЕНТ РТВЦ БЛАГОЕВГРАД И С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 26 МИНУТИ.
Наградата беше присъдена на "ПО СЛЕДИТЕ НА ТРАКИТЕ" С ПРОДУЦЕНТ РТВЦ БЛАГОЕВГРАД, представящ връзката на съвремието ни с особеностите на езическите ритуали по българските земи, запазили своите корени и до днес.
Номинираните продукции в категория рекламен филм бяха:
1. "МАГИЯТА НА СКАЛИТЕ - БЕЛОГРАДЧИК" С ПРОДУЦЕНТ ПРОДУЦЕНТСКА КЪЩА "ЕДИТА ГРУП" - С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 13 МИНУТИ.
2. " РОДОПИТЕ РАЗКАЗВАТ" С ПРОДУЦЕНТ ОБЩИНА ЧЕПЕЛАРЕ И С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 18 МИНУТИ И 40 СЕКУНДИ.
3. "БЕЛИТЕ НОЩИ НА РАЗГРАД" С ПРОДУЦЕНТ ОБЩИНА РАЗГРАД И С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 7 МИНУТИ.
Номинираните продукции в категория рекламен клип бяха:
1. "ОТКРИВАНЕ НА СКИ СЕЗОН БОРОВЕЦ " С ПРОДУЦЕНТ ЕТ "ВЕЛОКС НИКОЛАЙ ДУХНЕВ" - С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 10 СЕКУНДИ.
2. " ПРЕЗ РОДОПИТЕ - 200 КМ БИОРАЗНООБРАЗИЕ И ТУРИЗЪМ" С ПРОДУЦЕНТ РЕГИОНАЛНА ТУРИСТИЧЕСКА АСОЦИАЦИЯ "РОДОПИ" И С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 3 МИНУТИ.
Наградата беше присъдена на "ОТКРИВАНЕ НА СКИ СЕЗОН БОРОВЕЦ " С ПРОДУЦЕНТ ЕТ "ВЕЛОКС НИКОЛАЙ ДУХНЕВ" за ясно и въздействащо рекламно послание.
Номинираните продукции в категория научно-опулярен и документален филм, представящ туристически потенциал бяха:
1. "100 НАЦИОНАЛНИ ТУРИСТИЧЕКИ ОБЕКТА - ЗЛАТОГРАД" С ПРОДУЦЕНТ "ОРКА ФИЛМС " ЕООД - С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 18 МИНУТИ.
2. " ПО СЛЕДИТЕ НА ЛЕГЕНДИТЕ" С ПРОДУЦЕНТ ПРОДУЦЕНТСКА КЪЩА "ФУТУРА ВИЖЪН" ЕООД И С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 27 МИНУТИ.
3. "СОЗОПОЛ - 2600 ГОДИНИ ИСТОРИЯ " С ПРОДУЦЕНТ ОБЩИНА СОЗОПОЛ И С ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 30 МИНУТИ.
Наградата беше присъдена на "ПО СЛЕДИТЕ НА ЛЕГЕНДИТЕ" С ПРОДУЦЕНТ ПРОДУЦЕНТСКА КЪЩА "ФУТУРА ВИЖЪН" ЕООД за емоционално послание при представяне красотата на северното ни Черноморие - нос Калиакра и легендите му.
Журито присъди Специалната награда за компонент (операторско майсторство, монтаж и саунддизайн) на продукцията " 100 национални туристически обекта - Златоград" с творчески екип Орка филмс ЕООД - в лицето на авторите за пластичното решение, представящо историческия и днешния образ на Златоград и хората му. Организаторите на изложението, в това число и УС на БХРА, благодарят на всички продуценти за това, че са вложили средства в туристически продукции, както и за доверието, което оказват на организаторите и журито, предоставяйки продукциите си за излъчване и оценка в програмата на фестивала.
©Текст и снимки: Соня Алексиева