11.11.2008
През ноември списанието ни кани да прочетем повече за Панама, Мюнхен, Камчатка и Ню Орлиънс...
Интересно и вълнуващо пътешествие е подготвило сп. “Одисей” за своите читатели през ноември - от Панама през върха на Кораб планина до “далечната Камчатка” и от Октоберфест до Зеления опиум – голфът. Искате ли да бъдете част от него? Заповядайте:
Панама
Девствени тропически гори, гъмжащи от живот, огромно биоразнообразие, чист въздух, буйни реки, пълни с риба, и липса на презастрояване и големи хотелски комплекси - изглежда така, сякаш Панама държи нещата под контрол. За съжаление причините, запазили страната като екологичен оазис, са прозаични. Те не са търсен ефект, а по-скоро следствие от слабото развитие на държавата. Основно значение обаче има неадекватната инфраструктура: Панама има изключително ограничена пътна мрежа до степен редица населени райони да са достъпни само с високопроходими автомобили.
Ню Орлиънс
Като немалко от градовете - символи на Америка и Ню Орлиънс си има прозвище, което би могло да се преведе като „Голямото спокойствие” - The big Easy. Не се знае кой и по какъв повод е дал този прякор на свърталището на джаза и вуду магията, но сякаш не му приляга. Особено ако човек попадне там през февруари, когато е големият фестивал Mardi Gras, или „Дебелият вторник”. Популярността на този карнавал не е толкова голяма като на този в Рио де Жанейро, но пищността му не отстъпва много, а традицията му води към далечната 1699 г.
Мюнхен
Бира! Мнооого бира!!! Ако трябва да сме точни – има-няма, 6,6 млн. литра. Това е количеството бира, която сгря сърцата, размъти погледите и изпразни джобовете на няколко милиона посетители на тазгодишния Октоберфест – гордостта на Мюнxен и цяла Бавария. За плувците или за всички нелюбители на числа – това са 2-3 олимпийски басейна… А сега ги напълнете с бира!
Камчатка
Дали някога във въображението ви е изниквал въпросът как е изглеждала планетата Земя преди хиляди и хиляди години, когато цивилизацията е била немислима? Ако отговорът е положителен, то тогава със сигурност трябва да посетите Камчатка – полуостров в най-източната част на Евразия, разположен на територията на Русия. Тук може да видите почти забравения вариант на първичния облик на природата – изригващи вулкани в далечината, риби, плуващи в кристално чисти води, мечки, които бродят по речните брегове. И да вдишате най-чистия въздух на планетата!
Лао Лао
Ваканцията изглежда идеална в Барилоче – град забавен и прекрасен, в който постоянно нещо се случва. Оказва се обаче, че крие непредвидени опасности: тийнейджърите, които по традиция идват тук след края на учебната година (не за друго, Боб Марли никога не заглъхва), и – о, ужас! - магазините за hand-made шоколад са на всяка крачка. За ваше добро е да сте далеч и от регето, и от шоколадите. Мястото, което е на достатъчно безопасно разстояние – 50 минути с автобус е Llao Llao, най-известният хотел в Аржентина.
Париж
За новия, модерен Париж особено важна е епохата „Митеран”, когато са построени и операта „Бастилия”, и стъклената пирамида на Лувъра, и странното здание на Министерството на финансите, и Ситито на музиката в парка „Лавилет”. В тази стилистика се вписва и центърът „Жорж Помпиду”, наричан по-често „Бобур”. Помпиду иска Париж да има културен център, съчетаващ музей и творческа лаборатория. Центърът „Бобур” отваря официално вратите си за публиката през 1977 г.
Пътуването
Защо не с влак? От онези, високоскоростните, които прекосяват Западна Европа. Мрежата им надвишава 5000 км като очакванията са до 2010 г. тя са достигне 7000 км. Националните жп мрежи са обединени и работят в пълен синхрон, превръщайки влаковия транспорт в изключителна сила на транспортния пазар. И ако девет от 10-те най-популярни и често използвани самолетни връзки са вътрешни полети, то те са перфектната икономическа “жертва” за бързо навлизащите високоскоростни влакове. Факт е, че влаковете неотлъчно следват самолетния бизнес по петите.