20.08.2008
Книгата си Асен Чаушев нарича комплексно ръководство за управление на VIP ресторантьорски кадри
Сред най-първите български авторски книги в ресторантьорството са известните издания на Асен Чаушев, които над 15 години продължават да се използват в туризма. Том първи на „Кулинарен туризъм” е своеобразна енциклопедия не само на популярни рецепти и тънкости в ресторантьорството. Тя е резултат от дългогодишната практика и опит на Асен Чаушев, с над 20-годишен стаж като главен готвач у нас и в чужбина. Той споделя богатия си опит и като президент на Международната академия за VIP-ресторантски кадри „Интерменю”, както и в качеството си на собственик на първата частна школа за обучение на кадри в туризма.
Книгата дава ценна информация за подготовката на ресторантьорски кадри в раздел първи, където се представят базисни познания за управление на процесите в рестораньорството. В раздел втори авторът е събрал темите за предястията и основните ястия, а в раздел трети представя VIP-ресторантьорство и кулинарен туризъм, както и насоки за развитие на кулинарния туризъм. Тук е отделено много място на най-известните и специфични кухни. Посочени са правилата и стандартите за VIP сервиз в обекти на кулинарния туризъм.
Раздел четвърти е посветен на „Нова българска кухня – рецепти по съвременни стандарти”, където са публикувани рецепти за топли предястия, десерти и др. Приложения № 1 и № 2 в книгата са събрали огромна информация за европейската кухня с десетки разнообразни рецепти и идеи, както и за кулинария от континентите. Десетките рецепти от италианска, френска, унгарска, руска, немска, индийска, японска, английска, скандинавска, португалска, румънска, арабска, австрийска, гръцка, мексиканска и др. кухни са предизвикателство, както към опитните, така и към начинаещите майстори-кулинари или просто любители на добрата кухня, които винаги са готови да се учат и да експериментират.
Какво представляват телешките шницели със сос от каперси; подчинена ли е запеканката на балканския вкус; използва ли се ракия за зеле по елзаски; с какво сирене можем да поднесем миланската супа „Минестроне”; какъв е червеният пипер в „Сегединския гулаш”; как се приготвя омар по португалски; лесен ли е лимоновия пудинг; какво е това „Жаба в гьол”; с какво гарнираме андалузките бифтеци; вкусна ли е студената супа от череши... Десетки са известните и неизвестните рецепти, които предлага в книгата си Асен Чаушев с надеждата, че всички - от управителя до готвача, от сервитьора до бармана, от аниматора до сладкаря трябва да знаят и спазват правилата, да познават високата класа на висшето ресторантьорство.
„Кулинарен туризъм” (консултант Пепа Кръстева; редактор Димитър Толчев; рецензенти Марин Асенов, Малина Паликарова) е издание на Международна академия за VIP-ресторантски кадри „Интерменю”.