10.01.2006
В навечерието на приемането на България за пълноправен член на ЕС, едно от най-големите предизвикателства е повишаване на конкурентноспособността на българското хотелиерство и ресторантьорство. В тази връзка внедряването на европейските норми и стандарти в дейността на фирмите от българския туристически бранш е неизбежно и необходимо условие за бъдещото им оцеляване.
При всички фирми предстои внедряването на различни системи за управление, като част от подсистемите са задължителни, а други са по желание на собствениците.
ИНТЕГРИРАНИ СИСТЕМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ
Интегрираната система за управление съдържа най-често три подсистеми:
Според нуждите една интегрирана система може да се разшири с още подсистеми:
Долната таблица дава допълнителна информация за изброените подсистеми.
|
При повечето видове фирми подсистемите "качество на продукта", "околна среда" и "здравословни и безопасни условия на труда" присъстват винаги, а подсистеми "маркетинг и търговски дейности", "персонал и човешки ресурси", "мениджърско счетоводство" и "анализ на риска и критични контролни точки" са избираеми от организацията-внедрител.
При хотелите и ресторантите към "постоянното присъствие" трябва задължително да се добави подсистемата "анализ на рисковете и критични контролни точки" и само в някои от случаите може да се изключи подсистемата "здравословни и безопасни условия на труд".
Подсистемите могат да се изграждат последователно, паралелно или със застъпване.
При последователната схема се приключва с изграждането на една от подсистемите (най-често това е подсистемата ISO 9001) и тогава почва работа по следващата подсистема - доста скъпа и разтеглена във времето схема, но е най-простата за организиране и управление и най-малко ангажира и натоварва фирмения персонал. Това е най-често прилаганата схема.
При паралелната схема се работи по всички подсистеми наведнъж и в унифицирани и синхронизирани етапи - най-евтина и най-ускорена във времето схема, умерено сложна за организация и управление, но пренатоварва фирмения персонал. Схемата рядко се използва.
При схема със застъпване работата по "следващата" подсистема почва тогава когато завърши документирането и се навлезе в пробно внедряване на "предходната" подсистема - тази схема балансира цени, срокове и натоварване на фирмения персонал, но е най-сложна за организиране и управление. Тази схема често е най-удачната от комплексна гледна точка
Много са начините, по които Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация може да помогне на своите членове в този процес на внедряване на интегрираните системи за управление: информация, семинари, консултации, проверка на фирмата консултант и на фирмата сертификатор.
Най-важното за нас е да отговорим на всички ваши нужди и въпроси!