Archive

Вечерен час фалира кръчми

20.02.2009

Нова наредба за шума в София затваря 40% от заведенията, жалват се собственици

в. „Стандарт” 20 февруари 2009 г.

Наталия Малчева

Собствениците на заведения, които се намират близо до блокове и кооперации, се притесняват от фалит заради новата наредба на Столична община, ограничаваща работното им време Снимка: Стандарт

София

Над 40% от столичните ресторанти и заведения за хранене ще фалират. Причината обаче не се крие само в световната финансова криза. Опасността от масови фалити в бранша се крие в подготвена от Столична община нова наредба за работното време на кръчми и механи в близост до жилищни сгради. Това обясни собственикът на ресторант в софийския квартал "Люлин" Атанас Димитров.

Според плана на общинския съвет заведения и клубове, които се намират в блокове или в близост до кооперации, ще могат да работят само до 22 часа. Такива са около 90% от местата за хранене в столицата.

В случай че наредбата се приеме, бизнесмените масово ще фалират. Ако заведението затваря в 22 ч, клиентите ни ще намалеят в пъти, обясни Димитров. В кварталните ресторанти хората хапват след работа. Масово посетителите заемат масите след 20,30 ч. За 90 минути времето им стига само да хапнат салата и да изпият един аперитив.

Ако собственикът ги изгони или им се наложи да хапват за норматив, все едно са в заведение за бързо хранене, те, естествено, няма да повторят вечерята си. Така ресторантьорите в столичните квартали масово ще фалират. Ще последват и съкращения на около една трета от персонала, защото сервитьорите и готвачите просто вече няма да бъдат необходими, твърди собственикът.

Оборотът също ще падне с поне 20-25%. Ние не изкарваме пари само от 22 до 23 часа, но ако не работим тогава, клиентите масово ще откажат да влизат да вечерят в ресторанта, обясни той. Ако работното време се удължи поне до 23 часа, това няма да се случи. И голяма част от заведенията ще оживеят въпреки свирепата финансова криза, категоричен е Димитров.

Според проекта за наредба, за да работят до 23 часа, ресторантьорите ще трябва да питат комшиите от блока или съседните жилищни кооперации. Същото се отнася и за собствениците на квартални магазини. Това обаче е много сложна бюрократична процедура. Трябва да се съберат подписите на всички от етажната собственост и да се заверят при кмета на съответния район.

Заради традиционната за българина завист към по-успелия един-двама могат да откажат. В този случай дори и да имате собствено помещение, сте принуден да фалирате. В новите кооперации е предвидена търговска площ и заведенията и магазините са с отделен вход. Затова няма реална причина да се иска съгласието на комшиите, ако в ресторанта не се пуска твърде висока музика или не се свири на живо.

Наредбата отваря възможност за общински рекет, категоричен е Димитров. Позицията на колегите му ще бъде изразена и в протестна декларация от името на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В Барселона 90% от заведенията също се намират в подблокови пространства, даде за пример Димитров. Там се замерва шумът и ако той надвишава дадени норми, се съставя първо предписание, после акт и накрая отнемат лиценза, обясни ресторантьорът. Според него подобна трябва да е и практиката у нас.

Велинград - СПА столица на Балканите

сп. „Черга”
23 Февруари 2009 г.

Биляна Богоева

Разположен в южната част на страната, във вътрешността на Родопите, градът притежава две безценни богатства - вода и въздух. В него бликат 80 топли минерални извора, всеки от които е лек за определена болежка. Целебната им сила е известна от векове, за което говорят откритите от римско време минерални бани. Именно заради тях районът, по който някога е бродил Орфей, днес е известен и като “синия бисер на Родопите”.

За своите 60 години съществуване Велинград от малко курортно селище се превърна в предпочитана СПА дестинация за много туристи, търсещи лукса и доброто обслужване. От природните богатства на градчето бяха привлечени и редица инвеститори, които изградиха модерни комплекси и хотели. Построени в стил средновековен замък, българска възрожденска къща или швейцарска хижа, всички те притежават плувен басейн с минерална вода и неизменния СПА център.

“Нормативната база предвижда строителството във Велинград да е нискоетажно - до 4-5 етажа, с височина до 10 м и плътност 60 - 70 %. Радва ме фактът, че местната управа не допусна да се превърнем в един бетонен град и да загубим очарованието си на уникално родопско селище с неповторими природни и климатични дадености”, казва кметът на града Иван Лебанов.

В това се убеждава и всеки гост на Велинград, решил да се разходи и за посети неговите забележителности. Безспорно една от тях е природният феномен Клептуза - най-големият карстов извор в България. Всяка секунда на повърхността му избликват 570 л леденостудена вода, която образува две езера, вливащи се в Чепинската река. Близо до минералните извори в Чепино е и местността Свети Спас. Тя е посещавана от незапомнени времена на Спасов ден заради лечебните свойства на водата и заради вярата в чудодейната сила на светеца.

Красивите гледки и кристалният въздух ще ви съпътстват и ако решите да се отправите нагоре, към високите части на Родопите, но ако времето отново не ви достига, е по-добре да опитате от вълшебните процедури в някои от СПА центровете, които са истински храмове на здравето. Сред тишината и аромата на благовонни свещи и масла ще се почувствате преродени. Вещи специалисти се надпреварват в предлагането на разнообразни СПА процедури за отслабване, разкрасяване, подмладяване, укрепване на тонуса и духа и пр.

Сред тях са терапия с течен шоколад, която се отразява добре на кожата, оризови апликации за отслабване, млечна “вана на Клеопатра”, както и някои типично български рецепти за здраве и красота. От тях най-предпочитани са т.нар. билкови вани с мурсалски чай, който расте в изобилие в околностите на Велинград. Билката действа тонизиращо и същевременно отпуска нервната система. При тази терапия се сервират и плодове с шампанско, така че удоволствието е гарантирано. Може да се възползвате също и от ароматерапия, която е най-често под формата на релаксиращи масажи с различни етерични масла - лавандула, ванилия, портокал, акация и др.

И ако не искате удоволствието да свършва, след процедурите се потопете в джакузито на хотела. Дори и да е на открито и навън температурите да са отрицателни, бълбукащата топла вода ще ви отпусне и ще ви накара да се радвате на падащите снежинки.

После може да следва сауна, парна баня, минерален басейн и още и още удоволствия за любителите на СПА. А те никак не са малко, ни уверяват от общинската администрация. През почивните дни във Велинград е почти невъзможно да си намерите места без предварителна резервация, въпреки че в момента градът разполага с около 3500 легла за настаняване.

Един път посетили Велинград, задължително ще се върнете отново, запленени от красотата му и от гостоприемството на родопчанина, който е свикнал домът му винаги да е пълен с гости и трапезата му да бъде споделена. А една от мечтите на настоящия кмет Иван Лебанов, който е медалист от зимната олимпиада в Лейк Плесид през 1980 г., е в района да се възроди ски спортът и по този начин Велинград да се превърне в целогодишна туристическа дестинация.

Материалът е публикуван и в рубриката "Пресата за нас"


  Назад към Новини